::: + POWIĘKSZ TEKST ::: - ZMNIEJSZ TEKST ::: USTAW JAKO STRONE STARTOWĄ    ::: DODAJ DO ULUBIONYCH  ::: STRONA GŁÓWNA

REGIONALNE CENTRUM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ

   REGIONALNE CENTRUM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ   tel./fax (094) 347 13 17   ul. Młyńska 2   75-054 Koszalin     

bela.gif (892 bytes)

 

 

 MAPA   RCIE w POLSCE
MAPA RCIE

 

.: ARCHIWUM :::

 

UWAGA: informacje zamieszczane na tej stronie są nieaktualne i dotyczą działań, które już miały miejsce.

.: Rok 2011


8 grudnia 2011: Dzień Praw Człowieka w RCIE Koszalin

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka. Prawa człowieka zostały formalnie uznane za jeden z priorytetów społeczności międzynarodowej w grudniu 1948 roku, kiedy przyjęto Powszechną Deklarację Praw Człowieka. To właśnie na niej wzorowały się kolejne akty prawa zapewniające międzynarodową ochronę praw człowieka. W systemie europejskim obrońcy praw człowieka najczęściej powołują się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Na straży przestrzegania zawartych w niej praw stoi Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polacy są czołówce obywateli państw, w których obowiązują przepisy Konwencji, jeśli chodzi o ilość skarg składanych do Trybunału. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Człowieka Regionalne Centrum Informacji w Koszalinie zaprasza wszystkich zainteresowanych problematyką składania skargi do Trybunału 8 grudnia na dzień otwarty Jak pisać skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W godzinach od 9.00 do 16.00 konsultant RCIE Koszalin Magdalena Skrzypek-Terlecka udzielać będzie porad osobom zainteresowanym złożeniem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Dzień otwarty ma przede wszystkim na celu objaśnienie krok po kroku zawiłości procedur strasburskich, tak aby każdy potencjalny skarżący dokładnie wiedział w jakim terminie należy taką skargę złożyć, jakie wymogi formalne powinna ona spełniać i przede wszystkim jaki jest przedmiotowy i podmiotowy zakres skargi.


25 listopada 2011: Wyniki etapu wojewódzkiego konkursu „Moja szkoła w Unii Europejskiej edycja Powrót do szkoły 2011”

Przedstawiamy laureatów etapu wojewódzkiego konkursu „Moja szkoła w Unii Europejskiej edycja Powrót do szkoły 2011” w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Wyciąg z protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Oceniającej konkursu "Moja szkoła w Unii Europejskiej - edycja Powrót do szkoły 2011" realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego
Dnia 25 listopada 2011r. w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Oceniającej w składzie:
1. Magdalena Skrzypek-Terlecka, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie – przewodnicząca Komisji
2. Anna Majewska, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie – Członek Komisji
3. Teresa Lassota, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – Członek Komisji
4. Agnieszka Kulikowska, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty – Członek Komisji
W tegorocznej edycji konkursu nadesłano łącznie 13 prac: 5 w kategorii szkół gimnazjalnych i 8 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Na podstawie przeprowadzonej oceny prac Komisja zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc w konkursie:

Kategoria gimnazjum
I miejsce: Gimnazjum nr 3 im. Ratowników Morskich w Dąbkach
II miejsce: Gimnazjum nr 42 w Szczecinie
III miejsce: Gimnazjum im. Agaty Mróz Olszewskiej w Bobolicach

Kategoria szkoła ponadgimnazjalna
I miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Wałczu
II miejsce: Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie Szczecińskim
III miejsce: Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu


Październik 2011: Cykl edukacyjny "Prezydencja w UE - szanse i wyzwania dla Polski".

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie realizuje w październiku 2011 drugą część wiosennego cyklu lekcji europejskich pod hasłem "Prezydencja w UE - szanse i wyzwania dla Polski", tym razem adresowaną do młodzieży koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych. Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Podczas lekcji, które poprowadzą konsultanci RCIE Koszalin, uczniowie zapoznają się z głównymi zadaniami prezydencji oraz funkcjonowaniem Rady Unii Europejskiej. Dowiedzą się również jakie szanse i wyzwania dla Polski niesie jej przewodniczenie pracom UE. Formuła zajęć będzie natomiast doskonałą okazją dla uczniów do kształtowania umiejętności wyrażania własnych poglądów i prezentowania swoich opinii. W każdej klasie na koniec zajęć przeprowadzony będzie quiz wiedzy o UE z nagrodami dla uczniów.
Aktualny harmonogram wizyt w szkołach:
03.10.2011 Zespół Szkół nr 3
06.10.2011 Zespół Szkół nr 1
11.10.2011 Zespół Szkół nr 10
12.10.2011 Zespół Szkół nr 9
18.10.2011 Zespół Szkół nr 2
19.10.2011 Zespół Szkół nr 3
28.10.2011 Zespół Szkół nr 7
Cykl realizowany jest w ramach zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Informacja europejska w regionach 2011"


Wrzesień 2011: Kolejna edycja cyklu spotkań Przedsiębiorco skorzystaj na UE

W związku z ogłoszonym terminem naboru wniosków w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw PROW Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie realizuje cykl spotkań z przedsiębiorcami w regionie poświęcony możliwościom i warunkom ubieganie się o dofinansowanie działań inwestycyjnych w firmach. Cykl odbywa się we współorganizacji z lokalnymi samorządami.
Harmonogram spotkań:
08.09.2011 Czaplinek
14.09.2011 Szczecinek
19.09.2011 Połczyn Zdrój
20.09.2011 Złocieniec
21.09.2011 Świdwin
28.09.2011 Ustronie Morskie
Działanie realizowanie jest w ramach zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Informacja europejska w regionach 2011"


19 maja 2011: Sięgnij po pieniądze - program Młodzież w działaniu

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie zaprasza w czwartek 19 maja 2011 na szkolenie dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na działania w ramach programu "Młodzież w działaniu"
"Młodzież w działaniu" to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli edukacji pozaformalnej. Umożliwia młodzieży nawiązywanie kontaktów międzynarodowych w ramach m.in. wolontariatu europejskiego i wymian młodzieżowych. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Pozwala na finansowanie pomysłów i przedsięwzięć zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym. "Młodzież w działaniu" wspiera młodzież i osoby pracujące z młodzieżą nie tylko poprzez finansowanie ich projektów, ale także poprzez udostępnianie im informacji, organizowanie szkoleń oraz tworzenie możliwości przygotowywania i realizowania różnorodnych działań z partnerami w całej Europie i poza jej granicami. Przypominamy również, że rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu.
Spotkanie poprowadzi Wojciech Spychała, konsultant w województwie zachodniopomorskim oraz członek Zespołu Trenerskiego Programu Młodzież w działaniu.
Spotkanie informacyjne rozpocznie się w sali 109 przy ul.Zwycięstwa 42 (budynek Centrum Biznesu, dawny NBP) w dniu 19 maja 2011 (czwartek) o godz. 11.00 Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i innych instytucji pracujących z młodzieżą. Udział w spotkaniu jest bezpłatny jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne nr tel. RCIE Koszalin 94 3471317 lub droga mailowa: rcie@rcie.koszalin.pl


12 maja 2011: szkolenie "Jak uczyć o prawach dziecka"

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej realizuje szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej szkolenie "Jak uczyć o prawach dziecka"
Spotkanie jest organizowane jako impreza towarzysząca konkursowi wiedzy "Europa naszym wspólnym domem". W trakcie spotkania nauczyciele będą mieli możliwość zapoznać się z europejskim systemem ochrony praw człowieka, w tym praw dziecka oraz praktycznymi aspektami realizowania tematyki wśród najmłodszych. Omówione zostaną przykładowe scenariusze zajęć lekcyjnych oraz sposoby przekazywania wiedzy. Spotkanie poprowadzi konsultantka RCIE Koszalin Magdalena Skrzypek – Terlecka. Zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do organizatorów konkursu "Europa naszym wspólnym domem" p.Iwony Łotysz oraz Elżbiety Zwolińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Koszalinie e-mail: lotiwo@op.pl


Ogólnopolski Konkurs Europejski "Europa naszym wspólnym domem"

Po raz dziewiąty już Szkoła Podstawowa nr 4 w Koszalinie zaprasza do udziału w konkursie "Europa naszym wspólnym domem". Uczestnikami konkursu mogą być dzieci 5-6-letnie oraz wszyscy uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy będą się ubiegać o laury prezentując prace plastyczne w następujących kategoriach: Polska w Zjednoczonej Europie, Moja europejska rodzina, Prawa dziecka w Unii Europejskiej. Termin nadsyłania prac upływa 29 kwietnia 2011. Informacje i regulamin konkursu dostępne są na stronach http://www.sp4koszalin.com/europaglownastrona.htm
Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Koszalina oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Patronat merytoryczny objęło Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.
W ramach IX edycji konkursu organizatorzy proponują również szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej pod hasłem "Jak uczyć o prawach dziecka", realizowane przez RCIE Koszalin


Marzec-kwiecień 2011: Cykl edukacyjny "Prezydencja w UE - szanse i wyzwania dla Polski".

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie realizuje w marcu i kwietniu 2011 kolejną edycję nieodpłatnego cyklu edukacyjnego "Bliżej Europy" adresowaną do młodzieży koszalińskich gimnazjów.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Prezydencja w UE - szanse i wyzwania dla Polski". Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Podczas lekcji, które poprowadzą konsultanci RCIE Koszalin, uczniowie zapoznają się z głównymi zadaniami prezydencji oraz funkcjonowaniem Rady Unii Europejskiej. Dowiedzą się również jakie szanse i wyzwania dla Polski niesie jej przewodniczenie pracom UE. Formuła zajęć będzie natomiast doskonałą okazją dla uczniów do kształtowania umiejętności wyrażania własnych poglądów i prezentowania swoich opinii. W każdej klasie na koniec zajęć przeprowadzony będzie quiz wiedzy o UE z nagrodami dla uczniów.
Aktualny harmonogram wizyt w szkołach:
07.02.2011 Gimnazjum nr 6 Koszalin
11.03.2011 Gimnazjum nr 9 Koszalin
15.03.2011 Gimnazjum Mścice
22.03.2011 Gimnazjum nr 5 Koszalin
25.03.2011 Gimnazjum nr 11 Koszalin
28.03.2011 Gimnazjum nr 4 Koszalin
30.03.2011 Gimnazjum nr 2 Białogard
18.04.2011 Gimnazjum nr 3 Koszalin
Cykl realizowany jest w ramach zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Informacja europejska w regionach 2011"

::: Informacje archiwalne Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej

.: Rok 2000
.: Rok 2001
.: Rok 2002
.: Rok 2003
.: Rok 2004
.: Rok 2005
.: Rok 2006
.: Rok 2007
.: Rok 2008

 

 AKTUALNOŚCI WIADOMOŚCI Z REGIONU PRZEWODNIK TEMATYCZNY
DOKUMENTY I AKTY PRAWNE PUBLIKACJE INNE STRONY KIM JESTEŚMY KIM JESTEŚMY
NASZE ZADANIA KONTAKT ARCHIWUM e-mail

Copyright 2001 Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie. All rights reserved.